Co NAPRAWDĘ Ukraina Myśli o Polsce? – Wołyń i Bandera | Polska Za Granicą #5

Twoje wideo zostanie odtworzone za 15

Nie lubisz tego filmu. Dziękujemy za głos!

loading...
Dodane admin
11 Wyswietleń
Fanpage: https://www.facebook.com/BadzNaBiezacoOfficial/

Dziś sprawdzimy, co media oraz internauci ukraińscy mówią o Polsce i Polakach ale także jaką realnie mają opinię na temat Rzezi Wołyńskiej oraz samego Stepana Bandery. Ostatnio w Polsce głośno było o tym, że Ukraińcy chcą nadać Politechnice Lwowskiej imię Stepana Bandery jednak w naszych mediach trudno było znaleźć opinie samych zainteresowanych. Sprawdźmy więc, jaką opinię w tej sprawie mają profesorowie Uczelni oraz internauci.

1. http://vgolos.com.ua/news/lvivskiy_politehnitsi_mozhut_prysvoity_imya_bandery_281769.html

11 września serwis vgolos (woholos) opublikował artykuł, który mówi o tym, że grupa nauczycieli na lwowskiej Politechnice Narodowej złożyła propozycję nadania uczelni nazwy Bandery.

2. http://www.pravda.com.ua/columns/2017/10/3/7157091/

Na patriotycznym serwisie Ukraińska Pravda kilka dni temu pojawił się artykuł o dość kontrowersyjnym tytule ""Politechnika Lwowska" - w walce o Banderę", w którym Wiaczesław Hnatyuk, wykładowca Wydziału Historii, Muzeologii i Dziedzictwa Kulturowego Politechniki Lwowskiej próbuje przeforsować niemniej kontrowersyjny pomysł swój i grupy innych nauczycieli na nadanie prestiżowej uczelni imienia Stepana Bandery.

3 https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B0_%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%B3%D0%B5%D0%B4%D1%96%D1%8F

Jeśli chodzi o Rzeź Wołyńską, to pierwszym ciekawym faktem jest różnica w nazewnictwie zdarzeń w obu państwach. W Polsce jak wiadomo mówi się o rzezi, na Ukrainie zaś o tragedii. Najlepszym tego przykładem jest Wikipedia. W naszej rodzimej odsłonie krótki opis wygląda tak: „ ludobójstwo[4] dokonane przez nacjonalistów ukraińskich przy aktywnym[5], częstym wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej wobec mniejszości polskiej[9] byłego województwa wołyńskiego II RP (w czasie wojny należącego do Komisariatu Rzeszy Ukraina), podczas okupacji terenów II Rzeczypospolitej przez III Rzeszę, w okresie od lutego 1943 do lutego 1944.”
Podczas, gdy ukraińska wersja wygląda w ten sposób: „wzajemne czystki etniczne dokonane przez ludność polską i ukraińską. W szerszym znaczeniu konflikt polsko-ukraiński na Ukrainie Zachodniej”.

4 http://konkurent.in.ua/news/volin/9941/volinska-tragediya-v-istoriyah-svidkiv-.html

Na stronie konkurent.in.ua udało się nam znaleźć artykuł, w którym swoimi wspomnieniami z czasów rzezi wołyńskiej dzielą się osoby, które ją przeżyły.


5 http://www.volynpost.com/news/93150-volynska-tragediia-cina-emocij-u-polskyh-zmi

W innym artykule, na stronie volynpost.com dane nam było przeczytać o spojrzeniu Ukraińców na obchodzenie przez Polaków rocznicy rzezi wołyńskiej, jak i samej tragedii.

Co ciekawe pod żadnym z artykułów związanych z rzezią wołyńską nie znaleźliśmy żadnych komentarzy. Być może jest to efekt tego, że Ukraińcy przykładają do sprawy małą wagę, jak twierdzono w jednym z artykułów.

W każdym razie tak o przedstawionych sprawach piszą na Ukrainie. A co Wy myślicie o Stepanie Banderze i rzezi wołyńskiej? Czy historia powinna wpływać na nasze aktualne stosunki? I jak tak właściwie odnosicie się do Ukraińców? Zapraszam do dyskusji w komentrzach. Zachęcam także do obejrzenia innych filmów z serii Polska Za Granic, jeśli jeszcze ich nie widziałeś. Wystarczy kliknąć w jedną z ikon, które właśnie się wyświetliły. Jeśli jeszcze nie subskrybujesz kanału, zrób to teraz a będziesz informowany o każdym nowym materiale z tej serii, które wrzucamy co piątek. Zostaw także łapkę w górę i udostępnij film swoim znajomym. Do usłyszenia już za tydzień!

Dodaj Komentarz

Komentarze

Bądź pierwszym który skomentuje.